Képzeld el, hogy az egyetemen te vagy az egyetlen roma diák. A Romaversitas az anyagi és tudásbeli esélyegyenlőség megteremtése mellett az efféle sajátos problémák kezeléséhez nyújt lelki hátteret a felsőoktatásba kerülő roma fiataloknak. Gulyás Böbe, a MOME frissen végzett építész- és művészeti menedzser hallgatója mesélt a szervezetről.
Mik a Romaversitas legfontosabb céljai?
A Romaversitas egy ötven felsőoktatásban tanuló roma diákot magába tömörítő szervezet, amely Daróczi Gábor, az igazgató hasonlatával élve megadja mindazt a felsőoktatásba kerülő roma diákoknak, amit egy átlagos középosztálybeli család meg tudna adni a gyerekének. Ez egy kvázi láthatatlan kollégium, vagy szabadegyetem: egy hónapban egyszer összeülünk egy hétvégére és akkor a kollégiumi élethez hasonlóan folyik egy belső szellemi munka; vannak szemináriumok, nyelvoktatás, ami nagyon fontos része a képzésnek, és kapunk ösztöndíjat is.
De ami igazán hangsúlyos, az a dolog emocionális oldala: úgy működünk, mint egy nagyobb család, egymás támaszai vagyunk a mindennapi életben is; az egész szabadegyetem igazából erre a közösségre épül. Emellett az identitáskeresésben is nagyon nagy szerepet játszik, mert a felsőoktatásban lévő roma diákok általában nincsenek túl sokan az egyetemükön vagy a szakukon, mint ahogy én is az egyetlen voltam. Ilyenkor különösen fontos, hogy az identitásod, a származásodat, a társadalomban betöltött új szerepedet helyre tudd tenni, és ebben ez a közösség nagyon sokat segít.
Milyen programokat csinál a szervezet?
Vannak nyári intenzív nyelvkurzusok, az év közbeni munka után, most pedig a Reflekt stúdióval együtt fog a Romaversitas csinálni egy építőtábort Bereten: a Romaversitasos diákok lemennek és közösen építenek egy külső táborozóhelyet vizesblokkal, az Új Irány és a MOMEline által szervezett Wood fesztiválból visszamaradt faanyagból, és közben az ott élő gyerekeknek fognak foglalkozásokat tartani. Az önkéntesség mellett a szemináriumok is fontos részei a programjainknak: vannak önmenedzselést, illetve egyéb kulcspotenciálokat segítő szemináriumok, prezentációs tréning, álláskeresési tréning, amit egy nagyon jó fejvadász, Szigeti Ferenc tart; ott megtanulnak önéletrajzot írni, vagy azt, hogy egy interjún hogy kell viselkedni. Mindemellett vannak még Európai Uniós alapismeretek, és nagyon lényeges a roma kultúrával kapcsolatos szeminárium is, például van a táncoktatás, amit a Balogh Katesz tart, és van még drámajáték is.
Mire számíthatunk tőletek a fesztiválon?
A Romaversitas alapvetően azokhoz a civil programokhoz szólna hozzá, amik az informális oktatás fontosságát hangsúlyozzák, ezekben a workshopokban vennének részt. Másrészről pedig Balogh Katesz itt is fog tartani táncoktatást, és valószínűleg ebben is elég sokan fognak részt venni tőlünk.
Az interjút készítette: Balázs Anna