Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Facebook-függőknek

Megtalállak a tánccal

2010.06.29. 10:02 Bánkitó Fesztivál

Szöveg: Gábor Móni

Sokszor halljuk mostanában, hogy a tánc, a mozgás, a festés és az egyéb kifejezési módok gyógyítanak, segítenek az önismeretben. Vajon tudjuk-e, hogy mit is takar pontosan az úgynevezett kifejezésterápia? Lohász Cilivel, aki a fesztiválon tart  kifezejezésterápia workshopot, beszélgettünk.

 
- Mit jelent pontosan a kifejezésterápia?
- A név pontosan úgy szól: integrált kifejezés és táncterápiás módszer. Ezt a terápiás módszert, a kifejezésterápiák közé sorolják. Az különbözteti meg a többi, hasonló módszertől, hogy a fókusz a mozgásra, a táncra helyeződik. Fontos, hogy ez nem egy strukturált tánc, hanem egy olyan mozgás, amiben a résztvevő a saját belső felépítését, indíttatásait, motivációit tudja felfedezni a saját tánca, mozgása által és saját viselkedéseire objektíven tud rátekinteni. Azt is lényeges tudni, hogy ez nem csak tánc, hanem más kifejezési eszközök is fontosak a módszerben. Festés, agyagozás, zenélés, csak a mozgáson nagyobb a hangsúly. Én például, sokkal többet használom a mozgásos improvizációs technikákat, de a résztvevőkön is sok múlik, ha valakit könnyebb festéssel megszólítani, akkor ott azt használjuk.
 
- Milyen tapasztalataid vannak? Mennyire működik a módszer, mennyire hasznos azoknak, akik részt vesznek egy-egy ilyen terápián?
- Ez egy jól működő módszer, aminek persze vannak korlátai és időkeretei. Ez sem csodaszer. Nem működik úgy, hogy odamegyek, végigcsinálom, és hopp, megváltozott az életem. Segíteni tud bizonyos, saját magunkkal kapcsolatos kérdésekben, irányokban.
 
-  Pontosítsd, kérlek, kiknek tud segíteni a program? Milyen problémával fordul valaki a módszer felé? Kiknek ajánlanád?
-  Legáltalánosabban azt mondhatnám, azoknak, akiknek fontos az önismeret, aki éppen el van veszve, vagy már régóta el van veszve. Ennél sokkal mélyebb, ha valaki krízishelyzetben van. Aki valami ilyet érez, annak is javaslom. Ha döntéshelyzetben vagyunk, akkor is rendkívül hasznos lehet. Van olyan oktató is, aki mozgássérült vagy fogyatékkal élő gyerekekkel is dolgozik. Használják hiperaktív gyerekeknél, evészavaros felnőtteknél, akiknek testkép problémáik vannak. Pszichoszomatikus betegségeknél is hasznos tud lenni, a valós testérzékelést is fel lehet építeni a programmal. Legáltalánosabban azt mondanám, annak ajánlom, aki valamilyen változást szeretne elérni önmagában. Tehát sok irányban segíthet, függ az oktató személyétől, hogy ő a módszerrel milyen témákra nyitott. Én, személy szerint eddig még nem foglalkoztam klasszikus értelemben vett betegekkel.
 
- Kell valamilyen mozgásbeli előképzettség?
- Nem, ez egyáltalán nem fontos. Nincs szükség komoly mozgásos tapasztalatra. Mindezek nélkül is csodálatos dolgok születnek, és ami a legfontosabb, hogy ezekkel az improvizációs mozgásokkal, ki is mernek állni emberek elé a résztvevők.

- Te hogyan talátad meg a Bánkitó Fesztivált?
- Vezettem már saját szervezésű nemzetközi táborban ilyen foglalkozásokat és úgy éreztem, hogy a Bánkitó Fesztivál koncepciójához ez nagyon illik. A szervezők is így érezték, így találtunk egymásra. A részvétel, a tenni akarás a Fesztiválnak és nekem is fontos, és ez az egyik alapköve az általam tanított táncterápiának is. A Fesztivál és a módszer is arra tanít, hogy a megoldásokat nem kívülről kell várni, hanem belülről.

- A fesztiválon a workshopjaidon résztvevők mit érhetnek el?
- Egy nagyon klassz élmény lehet, és ha úgy alakul, akár egy előadás is születhet a végére, de ennyi idő alatt nem is a kimenet, hanem a folyamat a cél.

Szólj hozzá!

Címkék: kifejezésterápia lohász cili

A bejegyzés trackback címe:

https://bankitofesztival.blog.hu/api/trackback/id/tr122116684

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása